Vinobraní v roce 2020 se bohužel vinou COVID-19 a následných opatření zrušila. O to víc se však jistě všichni těšíme na nový ročník. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších akcí u nás a proto se pojďme podívat na ročník předchozí (2019) a malinko se tak navnadit. Prozatím není moc jiných informací, jakmile budou, budeme je doplňovat i my. O dalších českých a moravských vinobraních se můžete dočíst ve článku 10 nejznámějších českých a moravských vinobraní.
Základní informace
Název: Znojemské historické vinobraní 2021
Termín: ZRUŠENO (z důvodu proti pandemických opatření)
Místo konání: Znojemská Beseda – Masarykovo náměstí 22
Očekávaná návštěvnost: 85 000 lidí (vycházíme z dat z roku 2019)
Ročník: 38
Informační centrum: Info můžete nalézt ZDE
Program
Program Znojemského vinobraní bude postupně doplňován. Co je však jisté je to, že se již tradičně můžete těšit na davy poddaných krále Jana Lucemburského a jeho průvod. V rámci této oslavy se bude popíjet výborné víno, nebude chybět ani lahodný burčák nebo tradiční veselení při poslechu jak tradiční folklórní i moderní hudbě. Jedná se o největší svátek vína v ČR a dle toho akce také vždy vypadá.
Ohlédnutí za rokem 2019
Na neuvěřitelné návštěvnosti přesahující 85 tisíc lidí se podepsala nejen tradice této akce, ale i krásné počasí, které se letos opravdu vydařilo. Takřka na každém rohu města jste mohli narazit na bohatou nabídku vín, burčáků či gastronomických specialit. Jedním z nejvyhledávanějších míst je již tradičně Středověká krčma, která každoročně láká stovky mlsných strávníků.
Již tradičním středobodem akce je výhled na řeku Dyji před rotundou sv. Kateřiny. Právě zde se každoročně můžete zaposlouchat to rozmanitých tónu pozvaných hostů. Letos vystoupili například supiny Olympic, Jelen, Mirai, dechová hudba Mistříňáku nebo cimbálová muzika Antonína Stehlíka, Fast Food Orchestra a mnoho dalších.
Poslední den akce se nesl již v pohodové tempu a na své si přišly především rodiny s dětmi (zejména na scéně Václavského náměstí), které mohly sledovat vystoupení různých kejklířů, komediantů či dobových hudebníků.
Ubytování Znojmo
Znojemské vinobraní je ideální v tom, že ve městě najdete řadu ubytovacích míst, což může být při jiných vinařských akcích v menších obcích problematické. Pokud se chcete ubytovat kousek stranou hlavnímu dění, hledejte obce v okolí – Bítov, Chvalovice, Vranov nad Dyjí, Vrbovec, Štítary, Šatov, Nový Šaldorf-Sedlešovice nebo třeba Lančov (takřka v každé vesnici v okolí naleznete alespoň jeden pension).
Zajímavá místa
Kostel sv. Mikuláše
Římskokatolický kostel sv. Mikuláše se nachází přímo ve Znojmě. Jedná se o pozdně gotickou stavbu, která je dominantou města. Původně byl zamýšlen jako bazilika, avšak v průběhu stavby se záměr změnil. Stavěn byl od roku 1338 do první pol. 16. století.
Znojemský hrad
Další nedílnou součástí města je Znojemský hrad. Ten byl vybudován do dnešní podoby upraven v první polovině 11. století, kdy došlo k začlenění Moravy k Čechám. Důvodem byl stav, který již nevyhovoval středověkému válčení.
Rotunda sv. Kateřiny
Již jsme toto místo zmiňovali jako samotné centrum slavností. Na obrázku výše ji můžete vidět uprostřed areálu přemyslovského hradu. Byla postavena ve středověku a od ostatních rotund se liší zejména zachovanými románskými nástěnnými malbami z roku 1134.
Znojemské podzemí
Jedná se o unikátní historickou památku nejen u nás v České republice, ale i v rámci celé střední Evropy. Systém sklepů a chodeb je dlouhý skoro 27 km a má 4 patra. Předpokládá se, že počátek budování spadá k přelomu 14. a 15. století. Znojmo svou polohou má a vždy mělo ideální podmínky pro bohatou úrodu chutného víno a jiných zemědělských produktů, proto měl každý z obytných domů své podzemní prostory, které sloužili k těmto hospodářským účelům a uchovávání samotných produktů.