Objevte kouzlo jižní Moravy: Obec Vrbice skrývá unikátní vinné sklepy

Objevte kouzlo jižní Moravy: Obec Vrbice skrývá unikátní vinné sklepy

Vinařská obec Vrbice se nachází v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji. Které zajímavosti jsou s touto obcí spojeny a jaká je zdejší historie vinařství?

O obci Vrbice

Obec s přibližně 1 000 obyvatel je součástí Velkopavlovické vinařské podoblasti. Nachází se v srdci Modrých Hor.

Počátky historie obce zasahují zhruba do roku 1220 během období německé kolonizace. První zmínka o obci se objevuje v listině olomouckého biskupa Roberta z roku 1222. Svobodní lidé, kteří nově založenou obec obývali, měli povinnost strážní a vojenské služby.

Proto se také místní návrší začalo nazývat Stráž. Stávající název Vrbice je dle dostupných informací odvozen od velkého množství vrb, které se v těchto končinách nacházely. V historii se však název vyvíjel a několikrát měnil.
Původní tvar zněl Vrbic. Mezi lety 1269 a 1750 se obec jmenovala Michelsdorf. Od roku 1850 se uvádí podoba Wrbitz.

Vinařství v obci Vrbice

První doložitelné zmínky o vinařství v této obci se datují již do roku 1252. Právě tehdy na místo přišli kolonisté z Dolního Rakouska. Díky tomu, odkud pocházeli, už měli s vinařstvím zkušenosti.

Římské legie, které obsadily Rakousko, zde právě dopomohly i k tomu, aby se v zemi začalo hojně pěstovat víno. Tradice se tak zprostředkovaně dostala i do Čech, kde se ujala stejně ochotně jako rostliny vinné révy na moravských svazích.

Podle dalších dostupných zdrojů je možné, že oficiálně tím prvním, kdo s pěstováním vína v dnešní obci Vrbice začal, byl řeholní řád templářů, který pěstoval víno v rámci čejkovického panství, kam tehdy právě příslušela i nynější Vrbice.

Řád už před rokem 1241 dostal panství Čejkovice od krále Václava II. Vinohradnictví zde začíná rokem 1248, kdy o něm již máme doloženou první zmínku.

Dnes se v obci nachází celkem 130 hektarů vinic. Zdejší pýchou jsou odrůdy Neuburg, Vlašský ryzlink, Veltlín zelený, Tramín, Sauvignon a Müller Thurgau. Z červených vín pak kvalitou vynikají zejména Vavřinecké, Frankovka a Portugal.

Soubor vinných sklepů Pod strážním kopcem

Soubor vinných sklepů je místní zajímavostí, která na jih Moravy pravidelně přitahuje mnoho návštěvníků. Někteří přirovnávají zdejší vinné sklepy dokonce ke kulisám, ve kterých filmaři natáčeli slavného Pána prstenů. S nadsázkou se tak traduje, že k tomu, abyste mohli vidět obydlí hobitů, rozhodně nemusíte cestovat až na Nový Zéland.

Počátek vzniku sklepů s typickým kamenným průčelím lze na místním vrchu Stráži datovat do roku 1920. Vybudovali je zde bratři Michnové. Původně se jednalo o lomy na kámen a štěrk.

Nápad vybudovat v kopcovitém terénu v několika patrech nad sebou sklepy se datuje až do 18. a 19. století. V té době šlo už o druhou etapu výstavby. Starší kolonie vznikla již v 17. století, tvořena je spodními patry vinařských staveb v obci a v čase tak splynula s vesnickou zástavbou.

Později byly vybudovány lisovny s typickým průčelím. Pseudogotické oblouky nade dveřmi a svébytné pojetí architektury dodávají této lokalitě jedinečnou atmosféru. Pater je celkem sedmero a každé z nich má dokonce své jméno.

Z vrcholu kopce na sklepy zhlíží pseudorománský kostel sv. Jiljí, celek tak působí bezmála pohádkovým dojmem. Dnes je tato svébytná ukázka lidové architektury památkově chráněná.

Další zajímavosti v obci

Nevelká obec nabízí kromě vinných sklepů celou řadu dalších pozoruhodných míst, která stojí za to navštívit.

Kostel sv. Jiljí

Nepřehlédnutelná stavba tvoří dominantu obce, vypíná se na nejvyšším místě. Je již na první pohled poměrně líbivá. Když se ji rozhodnete poznat blíže, dozvíte se, že výstavba probíhala v letech 1913 až 1920. Za budováním kostela stojí bratrstvo sv. Jiljí.

V současnosti kostel patří pod římskokatolickou farnost. Pravidelně se zde pořádají mše a také další události, jako jsou svatby či pohřby.

Mohyla míru

Dalším významným prvkem v obci je mohyla. Ta vznikla na paměť osvobození obce po druhé světové válce. K této události došlo 14. dubna 1945.

Památník stojí na kopci Stráž. Vybudován zde byl již roku 1945. Od té doby připomíná 36 padlých sovětských vojáků i několik občanů Vrbice. V blízkosti mohyly se dnes nachází dělo PaK 40 ráže 75 mm. To na vzpomenuté události upomínalo jako první a stalo se tak symbolem konce válečných útrap ještě před vybudováním mohyly.

Kaple sv. Anny

K obecní kapli sv. Anny se váže jedna pozoruhodnost. Kapli si nechala obec vystavět již roku 1893. Učinila však tak bez povolení církve. Kapli vystavěl František Jánošek.

Vzhledem k válečnému zrekvírovaní obou zvonů byla obec nucena roku 1925 pořídit nový. Kaple se však příliš dlouho aktivně nevyužívala, chátrat začala po odsunu německého obyvatelstva. Až na konci 20. století došlo k její obnově a nyní se zde příležitostně konají bohoslužby.

Kulturní a vinařské akce

S obcí jsou svázány i četné kulturní události a řada z nich je pochopitelně neodmyslitelně spjata s vínem.

K oblíbeným událostem tak patří například tzv. žehnání mladých vín pořádané pravidelně koncem roku. Jde o událost určenou k prezentaci vzorků od vinařů. Tradičně se koná 27. prosince a zajímavá je pro řadu turistů.

Zajímavým vinařským obyčejem je i tzv. zarážení hory. Tato zvyklost určuje, že až do vinobraní nikdo krom vinaře do vinohradu nesmí. Důvodem je ochrana hroznů. Prostý zvyk v podstatě suplující zákaz vstupu se uchoval na mnoha místech Moravy a dostal folklórní nádech.¨

Kam vyrazit v nejbližším okolí

Oblast Břeclavska nabízí kromě vinných sklepů ve Vrbici mnoho dalších zajímavostí. Tohle jsou některé z nich:

Vinařská rozhledna Stezka nad vinohrady

Stezka nad vinohrady je jedinečnou atrakcí, která vám umožní poznat vinohrady z neobvyklé perspektivy. Trasu zdoláte bez námahy třeba i s kočárkem, má totiž podobu nakloněné roviny, na které nejsou schody.

Rozhledna se nachází na Kobylím vrchu u Kobylí a vede k ní naučná stezka. Zdejší obyvatelé kopci nacházejícímu se ve výšce 334 metrů nad mořem říkají také Homole.

Unikátní rozhledna zde byla zpřístupněna v roce 2018. Má tvar spirály, která měří na délku plných 65 metrů. Symbolizovat má nekonečný cyklus přírody. Podpírá ji více než 19 pilířů a rozhledna se zdvihá do výšky více než 7,6 metru. Za zdolání vás odmění překrásným výhledem do okolní krajiny.

Obec Čejkovice

V Jihomoravském kraji se nachází celá řada proslulých vinařských obcí. A jednou z nich jsou i Čejkovice sousedící s Vrbicí.

Obec na Hodonínsku má v současnosti asi 2500 obyvatel. Pevně je spojena zejména s Templářskými sklepy, které vznikly v raném středověku. Založili je rytíři templářského řádu. Ve své době šlo o vůbec největší vinné sklepy na území tehdejší Koruny české.

Templářské sklepy slouží svému původnímu účelu dodnes. Dál se využívají pro skladování vína. Toho se sem vejde úctyhodných až 500 000 litrů. Působí zde obnovené vinařské družstvo pod názvem Templářské sklepy Čejkovice.

Cyklostezky

Rovinatá krajina je doslova rájem cyklistů. Za tu patrně nejkrásnější na Břeclavsku bývá považována cyklotrasa vedoucí Lednicko-Valtickým areálem.

Prakticky k povinnostem každého návštěvníka jižní Moravy patří vidět proslulou památku UNESCO. Řada lidí tak spojuje příjemné s užitečným a vydává se za krásami tohoto krajinného skvostu na kole. Přímo v areálu je však pohyb na kole zakázán, pozor.

Cyklotrasa je nenáročná a je tak doporučena i méně zdatným cyklistům, případně ji zvládnou také děti. Cestou uvidíte nejen slavný zámek Lednice, ale také Minaret, Janův hrad a další slavné památky. Milovníci vína se blíže zastaví v obci Valtice, kterou proslavil nejen zámek s parkem, ale také vinařská tradice. Nachází se tady jedinečný labyrint vinných sklepů, který nabídne celkovou délku více než 900 metrů.

Další články