Velkým Pavlovicím se někdy přezdívá také město meruněk. Kromě tohoto druhu ovoce je zdejší oblast charakteristická také teplým podnebím, udržováním tradic, zemědělstvím a především dobrými lidmi a vínem. Zkrátka Morava, jak ji známe a máme rádi.
Procházka po Velkých Pavlovicích
Ačkoli nejsou Pavlovice nikterak veliké, žije zde přibližně 3000 lidí, nudit se zde nebudete. Určitě si na poznání městečka a všech jeho atrakcí vyhraďte alespoň 2 dny. Můžete začít procházkou za účelem poznání místních pamětihodností, těch historických, ale i těch moderních. Dle dostupných pramenů, bylo toto území osídleno již v neolitu, tedy mladší době kamenné. Pozdější písemné zmínky o městě pocházejí zpočátku 13. století. A čemu konkrétně zde věnovat pozornost?
Na náměstí 9. května, kde se často konají trhy a jarmarky stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož základní kámen byl položen asi v polovině 17. století. Dříve na jeho místě stával gotický kostel svaté Kateřiny. Je postaven ve stylu tzv. „vesnického/selského baroka„, který je typický pro sakrální stavby na Moravě. Máte-li možnost, určitě stojí za to nahlédnout dovnitř. Od kostela můžete pokračovat k tereziánské Kontribuční sýpce, významnou stavbou ve směru technickém, opět vystavena v barokním stylu. Dochovala se z dob, kdy zde hospodařil velkostatkář. V průběhu vinobraní a dalších akcí jsou interiéry sýpky otevřené veřejnosti, hraje zde cimbálová muzika a další. Nezajímavější částí města je bezesporu ulička Pod Starou Horou s ,,opilými domky“. Domky svým vzhledem připomínají Tančící dům v Praze, nebo Hundertwasserhaus ve Vídni, tady jde o modernu v takovém moravském stylu. Domky to nejsou ledajaké,v každém je vinný sklep. 3 domky jsou pronajímány turistům, můžete si tak zařídit nocleh zde a večer se ve sklípku věnovat degustaci moravských vín a specialit. Máte-li dostatek energie a není-li ještě úplně pozdě, tak nesmíte opomenout rozhlednu Slunečná. Po vyšlapání pouhých pětasedmdesáti schodů se Vám naskytne výhled na celou Velkopavlovickou podoblast. Při dobré viditelnosti jsou vidět Pálavské vrchy a všechny okolní vesnice, vinice, lesy, louky a pole máte jako na dlani.
Jedete-li do Velkých Pavlovic hlavně kvůli gurmánským zážitkům, můžete navštívit třeba Šlechtitelskou stanici, kde místní vinaři každý rok vysázejí neméně 15 druhů révy. Můžete si zde zařídit prohlídku, kde uvidíte cestu vína ze svahu až do sklenice, nebo se zde také ubytovat. Asi neznámějším vinařstvím je pak Pavlovín, toto vinařství nabízí obdobné služby pro turisty, tedy prohlídku a zasvěcení do výrobního procesu a následnou degustaci. O všech vinařstvích se dozvíte více ve zdejším turistickém informačním centru.
Na kole, autem, nebo pěšky po okolí
V celé podoblasti si na své najde snad každá věková skupina. Ať už senioři, dospělí, ale rodiny s dětmi. Po okolí Velkých Pavlovic se můžete vydat jen tak pěšky, nebo si zajet o trochu dál na kole, nebo autem. Poměrně četně jsou zde rozmístěné rozhledny.
Z ostatních vesnic a malých městeček stoprocentně stojí za zmínku vesnice Bořetice, která leží mezi Velkými Pavlovicemi a Kobylím. Pro Bořetice jsou charakteristické pestrobarevné domky s vinnými sklepy. Stejně jako v případě Pavlovic, zda máte možnost, zdržte se zde alespoň přes noc. Procházka Bořeticemi začíná u již zmíněných pestrobarvených domků, mírně stoupá cesta nahoru, lemovaná je vinohrady a dostanete se až na kopec na rozhlednu. Po cestě budete míjet četné vinné sklepy, nebojte se v nějakém zastavit a poprosit o menší ochutnávku, lidé jsou zde přátelští a milí, ostatně jako všude na Moravě. Než dojdete na rozhlednu tak určitě neminete vinařské sklepy pod Kraví Horou, nejrozsáhlejší areál, který čítá přes 240 malých sklípků. Milovníci přírody rozhodně nemohou vynechat přírodní rezervaci Zázmoníky. Zabavíte se zde i s dětmi, je zde udělaná povedená naučná stezka, učící o důležitosti výroby energie z obnovitelných zdrojů. Projdete se panenskou přírodou a před degustací v jednom z mnoha sklepů alespoň trochu vyčistíte hlavu.
Obdivovatelé Tolkienova Pána Prstenů mají možná sen, podívat se na Nový Zéland do míst, kde se natáčely scény z Hobitína. Pokud patříte mezi ně, ale dovolená v Oceánii momentálně nepřipadá v úvahu, navštivte alespoň obec Vrbice. Tato obec má vskutku zajímavé vinné sklepy. Kamenné sklípky jsou tady vytesány do pískovce, obrostlé břečťanem a místo střešní krytiny roste tráva. Tvoří několikapatrovou alej a nesou jméno Sklepní kolonie Pod strážním kopcem takováto lokalita je zcela unikátní. Ve Vrbicích ale naleznete i další pamětihodnosti, které si zaslouží Vaši pozornost. Celkem nenápadný, ale přesto kouzelný a krásný kostelík svatého Jíljí, který je postaven v pseudorománském stylu a skvěle tak přispívá romantické atmosféře obce. Po procházce sklepní kolonií můžete ještě zavítat k Mohyle míru. Ne k té Slavkovské, ale k Vrbické. Po 2. světové válce zde byl postaven památník za oběti z řad rudé armád a civilistů, kteří zahynuli v osvobozovacích bojích v roce 1945.
Z Bořetických a Vrbických sklepů se nemůžete vydat nikam jinam, než do dalších sklepů, ale tentokrát v Kobylí a večerní degustaci může předcházet zajímavá prohlídka města. V Kobylí je krásná turistická naučná stezka, při které se dozvíte něco o městě jako takovém, o oblasti, o vinařské a zemědělské tradici a mnoho dalšího. Začíná se v centru městečka, u radnice. Zde se dozvíte něco o historii města, především o jeho osídlení habány, o tom, jak žili apod. Druhá zastávka je u Suchořádské Zmoly, nebo-li rokle. Až touto uličkou plnou sklepů budete procházet, nesmíte pak na konci opomenout vystavený starý dřevěný lis. Zmola však není jedinou lokalitou v Kobylí, kde jsou četné sklepy. Třetí zastávka je pak Muzeum obce Kobylí. Pokud cestujete v letních měsících tak to, co kromě bohaté expozice v muzeu oceníte, je také chládek. Uvidíte zde například kroje, prameny zachycující historickou tradici různých slavností apod. K muzeu patří i výstavní sál, ve kterém můžete vidět různé zemědělské stroje, nebo sklep s expozicí věnovanou výrobě vína a se sbírkou vín od vinařů z Kobylí. Další pamětihodností na turistické stezce je kostel sv. Jiří, bezesporu největší zdejší dominanta. Raritou jsou hlavně jeho zvony, které jsou staré přibližně 320 let. Jste-li po procházce trochu unavení a žízniví, další zastávka Vám zaručeně dobije baterky. Zavede Vás totiž ke Skalce, do Studýnek. Jedná se o malý lesík se studánkami. Kdysi to sloužilo jako rezervoár pitné vody pro celou obec. Napijte se dobré vody a vyrazte na procházku krásným, čistým lesem. Jak je zmíněno výše, na každém rohu je zde nějaká rozhledna, nebo vyhlídkové místo. Ani Kobylí není výjimkou. Poslední zastávka turistické stezky je totiž vyhlídkové místo U lípy. Jedná se spíše o vyvýšené rozcestí, avšak velice fotogenické místo.
Velkopavlovická podoblast je vhodná jako pro gurmánské zážitky a jako tip na dovolenou a rekreaci takřka každé období v roce. Svahy s révou mají svůj půvab na jaře, v létě i na podzim. Požitek s pobytu jde ještě umocnit, v každé vesnici se konají různé slavnosti, jako třeba dožínky, vinobraní, posvícení a mnoho dalšího. Před výběrem cílové destinace a zarezervováním termínu si proto zkuste vyhledat, zda se tam momentálně nějaká taková akce náhodou nekoná. Poctíte tak přívětivost a pohostinnost místních obyvatel v ještě větším měřítku.