Slavnosti vína v Uherském Hradišti

Slavnosti vína v Uherském Hradišti

Určitě jste už slyšeli o jedné z největších a nejznámějších folklorních akcí v České republice. Od roku 2003 se koná každoročně vždy v září.  Víno, burčák a národní kroje jsou zde na každém rohu. Jedná se o Slovácké slavnosti vína a otevřených památek.

Historie akce

Slovácké slavnosti vína jsou tu krátce, ale už před nimi tu byla uherskohradišťská tradice a to v podobě národopisných výstav. Je známo, že slovácká kultura je velmi rozmanitá. Každá obec má svůj specifický kroj, historii a památky. To je důvod, proč zde vznikla idea pořádat slavnosti vína, které spojí všechny tyto kousky do jednoho obrovského průvodu.

Do této akce je zapojena téměř stovka obcí a měst poblíž Uherského Hradiště a další partnerská zahraniční města (Slovensko, Polsko, Německo, Anglie). V samotném historickém centru Uherského Hradiště se potom vytváří obrovské pódium, na kterém můžete prožívat krásnou atmosféru v doprovodu cimbálovky, národních písní. Akce se pořádá od roku 2003 každoročně. Výjimku bohužel tvořil rok 2020, kdy se kvůli epidemiologické situaci musela celá akce zrušit. Září letošního roku je ještě daleko, ale přesto se můžeme potichu těšit a doufat, že nám letos tato akce znovu ukáže krásu slováckého kraje.

Víno a ochutnávky

Samozřejmostí jsou potom stánky s vínem a místními pochutinami. Slovácko a většina jižní Moravy jsou známi svými vinicemi. Téměř každá obec má svou vinici a probíhají zde košty a slavnosti vína. Teplé podnebí zde napomáhá různorodosti vín. Díky tomu se zde daří zejména Rulandskému šedému a bílému, Ryzlinku nebo Frankovce. Významnější vinice nacházející se blíže Uherskohradišťsku jsou v okolí Buchlovic, kde můžeme najít Ryzlink rýnský, Muškát moravský nebo Rulandské. Dokonce se zde ujaly i nové odrůdy jako Muškát moravský, který najdeme v Polešovicích. Významné jsou i měšťanské vinné sklepy v Mařaticích, které tvoří souvislou ulici. Můžeme tedy vidět, že skoro každá obec má své víno. Z tohoto důvodu se na slavnostech můžeme těšit bohaté ochutnávce vín.

První burčák

Vzhledem k tomu, že se slavnosti konají v září, můžeme se na slavnostech dočkat i tradičního burčáku. Ten si mimochodem můžete nechat od srpna do listopadu natočit skoro v každé místní hospodě, vinárně nebo stánku. Burčák je zde velmi rozšířený a v tomto období o něj není nouze. Burčák, jak je známo, je částečně zkvašená vinná réva. Jde o takový meziprodukt při výrobě vína, většinou z bílých hroznů. Obsah alkoholu není tak silný, jako u vína, ale díky své sladké a ovocné chuti vám při větším množství dokáže zamotat hlavu. Přesto ale stojí si na Moravu v tomto období zajet a burčák ochutnat. Je to moravská specialita, která se jinde objevuje pouze zřídka a spousta lidí jezdí na Moravu právě kvůli ochutnávce kvalitního burčáku. Jen pro zajímavost, burčák obsahuje spoustu vitamínu a traduje se, že čistí krev. Dejte si ale pozor při konzumaci především na lahev, ve které burčák máte. Víčko neutahujte nadoraz a otevírejte velmi pomalu. Burčák totiž po celou dobu „pracuje“.

Jak už můžeme vidět, Slovácko je vínem protkané skrz na skrz. Vše co se vína týče a především toho kvalitního můžeme najít právě tam. A pokud chcete ochutnat opravdu každou z již výše zmíněných delikates, navštivte slavnosti vína v Uherském Hradišti, kde vás čeká vše na jednom místě. Nesmíme také opomenout, že při degustaci vína vás čeká i něco k přikousnutí. Můžete se těšit na různé masné výrobky nebo tradiční slovácké báleše. Díky tomu všemu poznáte úžasnou atmosféru a uchováte si tak nezapomenutelný degustační zážitek.

Průvod a kroje

Dominantou celé akce je několikakilometrový průvod začínající u vinných sklepů v Mařaticích a vedoucí na hlavní náměstí v Uherském Hradišti. Celý průvod je tvořen ukázkou krojů a kapelou. Reprezentováno je zde více jak 60 měst a obcí. Každá obec má svůj kroj a ty se mezi sebou často velmi liší. Ať už jde o barvu, střih, výšivky, cifrování, apod. Také to, co všechno je v celkovém kroji zahrnuto se liší. To jsou například haleny, klobouky, beranice, vesty, kožichy, lajbl, punt nebo vysoké kožené boty. A podle oblasti jsou to kroje staroměstské, polešovské, brodské, apod.

Představitelé jsou v krojích téměř k nerozeznání a dovedou vás přenést do doby, kdy tyto kroje nebyly jenom připomínkou lidových tradic. Oblečené kroje mají ženy, muži i děti. Každý má svůj střih a v obrovském průvodu vás tato rozmanitost doslova okouzlí. Pro představu, je zde okolo 5000 účastníku v kroji.  Ti tvoří průvod v doprovodu místních cimbálovek a folklorních písní. Na závěr dojdou na náměstí, kde se dále koná jejich představení na pódiu na hlavním náměstí v Uherském Hradišti. Na pódiu se vystřídá několik kapel a celá slavnost trvá po dobu dvou dní.

Otevřené památky

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek vám ale nabídnou mnohem více. V okolí je nespočet muzeí a kulturních památek. Ty jsou po dobu těchto dvou dnů otevřené. Nejznámější je Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Dále můžeme zmínit Letecké muzeum v Kunovicích, kde je spousta letadel k prohlédnutí. Některé letouny jsou zde nově, takže je určitě o co stát. Jedinečnou možností může být také nahlédnutí do věznice v Uherském Hradišti, která se zaměřuje na nacistické a komunistické období. Zde se můžete podívat na celou expozici cel, vazeb a vězeňské kaple. Atmosféru doplňují výpovědi a vzpomínky bývalých vězňů. Skoro většina muzeí bývá v tomto období zpřístupněna a vy tak máte ojedinělou možnost využít celistvé poznání Slovácka.

Atmosféra

Atmosféra celé akce je opravdu ojedinělá. I díky výraznému přízvuku místních máte pocit, že jste skutečně na Moravě. A taky že jste.  Ukázka krojů vám předvede naše kulturní bohatství a krásu. Během ukázky vás doprovází živá hudba místních muzikantů a vy se tak ponoříte do celé atmosféry. K tomu všemu vám dopomůžou chutě a vůně, které vám navodí místní báleše a víno. Co se vína týče, čeká vás nezapomenutelný zážitek.

Pro opravdové milovníky vín, kteří si potrpí na kvalitě, je zde obrovský výběr z ochutnávek. Místní víno je nejen nejznámější, ale i jedno z nejchutnějších. Spousta lidí si zde najde svá vinařství, od kterých objednává vína. Díky spoustě obcí zde máme několik vinic, které nabídnou nespočet druhů vín. Nejen víno je součástí slavností. Burčáku je zde v období začínajícího podzimu také dost. Je to místní specialita a jeho ochutnání vám můžeme jenom doporučit.

Burčák není celoroční produkt a jeho chuť je velmi ojedinělá. Proto neváhejte, a když narazíte na burčák v místním podniku, ochutnejte.  K tomu všemu se můžete místní kultuře přiblížit i návštěvou různých památek a muzeí. Většina památek se právě v tomto období otevírá a vy tak máte ojedinělou možnost poznat během dvou dnů Slovácko a jeho kulturu. Každý si najde to své i díky lokalitě, která se rozléhá okolo řeky Moravy. Je zde obrovský výběr turistických tras, cyklistických tras a různých výšlapů. I centrum města Uherského Hradiště vám nabídne krásný zážitek. Samotné náměstí s radnicí, fontánou a spoustou podniků se zahrádkami vám ukáže příjemnou atmosféru jižní Moravy.

V loňském roce nám bohužel situace neumožnila tuhle významnou akci prožít, proto doufejme, že se v září v roce 2021 budeme moci v Uherském Hradišti potkat a ochutnat nejen víno, ale i příjemnou atmosféru Slovácka.

Další články