Rozhovor: Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem

Rozhovor: Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem

Často se začíná především otázkou na historii a u vás se tato otázka přímo nabízí. Můžete našim čtenářům přiblížit historii vašeho vinařství?

První písemné doklady o pěstování vinné révy na Roudnicku pocházejí už z roku 1333 z doby, kdy Roudnice nad Labem náležela pražským biskupům. V roce 1575 bylo roudnické panství prodáno Vilému z Rožmberka, ten dostavěl zámek a obnovil a rozšířil mnoho vinic. Vilém zemřel v roce 1592 a zanechal celé panství k doživotnímu užívání své manželce Polyxeně z Rožmberka. Polyxena se provdala podruhé, a to za Zdeňka Vojtěcha Popela z Lobkowicz. Od roku 1603 patří tedy roudnické panství rodu Lobkowicz.

Pokud se řekne víno, dovolím si tvrdit, že často lidem naskočí především Morava a o Českých vinařstvích toho tolik neví. Čím jsou charakteristická vína z Vašeho regionu?

Ve vínech z Lobkowiczkého vinařství se odráží charakter nejsevernější české vinařské podoblasti – výrazná odrůdovost a nízký obsah zbytkového cukru. Ceněna jsou i červená vína vyráběna tradiční metodou neřízeného kvašení – kvasí v otevřených kádích a následně zrají výhradně v dubových sudech.

V čem hledat rozdíly anebo naopak průsečíky mezi moravskými a českými víny?

Každé víno je jiné. Nese vždy rukopis vinaře, ať je české nebo moravské. Je těžké hledat rozdíly a průsečíky.

Vaše Vinařství může i díky své historii lákat řadu návštěvníků. Na co se u Vás mohou těšit?

Málokdo ví, že zámek Roudnice je původně románský hrad. Z původního románského hradu se pod severozápadní terasou zámku do dnešní doby dochovalo obvodové zdivo zpevněné několika věžicemi, a také velký přízemní částečně podsklepený sál, který se nachází zhruba v úrovni dnešního dvora. Během řízené degustace v jedinečném prostředí historických sklepů, Vás provedeme historií našeho vinařství a ochutnáte vzorky, které nejlépe charakterizují naši produkci.

Jak je pro Vás právě historie a tradice důležitá a jak se odráží do samotné produkce?

Do dnešních dnů přetrvávají některé tradiční postupy i vysoký podíl ruční práce při pěstování révy i výrobě vína. Réva na výrobu vína pochází výhradně z vlastních vinic.

Můžete nám prosím popsat odrůdovou skladbu Vašich vinic?

Typické odrůdy pro roudnické vinařství jsou z bílých Ryzlink rýnský, Sylvánské zelené a Müller Thurgau a z červených Svatovavřinecké, Rulandské modré, Modrý Portugal a Fratava, pro kterou máme označení regionální výrobek Českého středohoří.

Na kolika hektarech vinnou révu pěstujete?

Naše vinice mají rozlohu 67 ha.

Můžete nám trošku poodhalit vizi Vašeho vinařství, přístup, plány do budoucna?

Vždy budeme zastávat přístup, který ctí dlouholeté tradice, pokoru a úctu k přírodě a prostředí, ze kterého pochází hrozny a zároveň k dlouholeté historii výroby vína na Roudnicku.

V čem je podle Vás největší kouzlo Vaší zajímavé profese?

Je to profese, která každým rokem přinese něco nového. Není nikdy fádní a s každým ročníkem přináší novou výzvu.

Vinařská turistika je na vzestupu, na jakých akcích mohou návštěvníci ochutnat Vaše vína, případně jaké akce sami pořádáte?

Naše vína můžete ochutnat a zakoupit od 15.2.2020 každých 14 dní na farmářských trzích na Pražské náplavce. V letní sezóně také provozujeme vinný pavilon v zámecké zahradě v Roudnici nad Labem a každoročně se účastníme Roudnického koštu a vinobraní.

Další články