Nejznámější míchaný drink z vína podávaný obzvláště v zimních měsících je teplý punč. Skládá se z vína, většinou červeného, vody nebo čaje a rumu či jiné pálenky. Často bývá doplněn kousky ovoce a oslazen cukrem.
Nedílnou součástí jsou různé druhy koření, které punč ovoní a dodají mu tu správnou vánoční chuť. V našich zemích se pije především v zimě, hlavně v období Vánoc. Zimní trhy bez punče by si už nikdo nedokázal představit.
Kde se vzal
První recepty na punč pocházejí z Indie. Tehdejší indický punč se skládal z pěti ingrediencí, z alkoholu, cukru, citronu, vody a koření. Někdy se přidávaly také lístky čaje. Počet těchto ingrediencí dal punči jméno, indické „pánč“ znamenalo pět.
V 17. století kdy se do Indie dostali mořeplavci z Východoindické společnosti, přivezli sebou do Anglie nejen indické koření a látky, ale také recept na punč. Ten se díky své výrazné chuti brzy dostal do povědomí celé Evropy a zcela zdomácněl. První písemné zmínky o receptu na punč pocházejí z roku 1632.
V dnešní době se pije nejvíce v severských zemích a je jedním z nejdůležitějších artiklů prodávaných na vánočních trzích po celém světě.
Varianty
Tento oblíbený nápoj má mnoho variant a na různých místech světa se dělá z různých ingrediencí.
Základní ingredience
Základní ingrediencí je voda, ta může být jak z kohoutku, tak i třeba z blízké studánky. Jelikož punč není určen k bezuzdnému opíjení, ale je to spíše společenský nápoj, který má v zimě zahřát a doladit atmosféru, dolévá se vodou.
Co dělá punč punčem je víno, klasické recepty na punče jsou zpravidla z vína červeného. Může se připravovat z většiny odrůd hroznů, avšak sladší víno se nemusí tolik doslazovat. Objevují se i varianty z vína bílého, ty bývají však více kyselé. Punč se dá připravit i z vína růžového, ale nejoblíbenější variantou zůstává stále červený.
Pálenkou, kterou si přidávali námořníci z Východoindické společnosti do svého nápoje, byla zpočátku brandy. Poté co se dostal do širšího povědomí jamajský rum, vyrobený z cukrové třtiny, začal se do punče přidávat rum. Ten zůstal až do dnešní doby jednou z hlavních ingrediencí. Pro sladší varianty se používají i ovocné likéry, jako griotka nebo sherry.
Evropa a USA
V Evropě a v Americe má prim v punči rum, v exotičtějších zemích najdeme i jiné přísady jako gin, tequillu, bílý rum a další lihoviny dostupné v tamní destinaci.
K doslazování punče se používá zpravidla cukr, ale někteří jej doslazují i medem. Lidé propagující moderní zdravou výživu si sladí svůj punč i agávovým, javorovým nebo jinými sirupy, případně třtinovým cukrem. Když si objednáte punč v restauraci nebo jej koupíte na vánočních trzích, zpravidla je slazen cukrem.
Koření
Základním kořením do punče je skořice, badyán a hřebíček. Přidává se do směsi vcelku nemleté nebo je možné jej zakoupit rozdrcené v předbalených sáčcích stejně jako čaj. Ty dostanete do svařeného vína většinou v restauracích. Dalšími druhy koření, které lze přidat do punče je citronová nebo pomerančová kůra, kardamom, zázvor, anýz a sušené ovoce.
V dnešní době nabývají na stále větší popularitě ovocné punče, kdy se k základním ingrediencím přidává džus. Zpravidla pomerančový, ale můžeme přidat i jablečný, jahodový, ananasový, hruškový a mnohé další podle chuti.
Jako dekorace, doladění chuti a zábava při lovení lžičkou v horkém nápoji se vhazují do punče kousky čerstvého ovoce, jako pomeranče, jablka, hrušky a další, co nás napadne.
Punč se podává zásadně v průhledných skleněných hrnečcích nebo sklenicích z varného skla, aby vynikla jeho barva a byly vidět kousky koření a ovoce. Ty krájíme tak, aby vypadaly v tekutině esteticky. Ve venkovních stáncích je však k dostání v praktických kelímcích.
Recepty
Domácí Vánoční punč
- 1 litr červeného vína
- 150 ml rumu
- 200 ml vody
- 100 g cukru
- 2 ks skořice
- 10 ks hřebíčků
- 2 badyány
- kousky ovoce – jablka, pomeranče, ananas, hrušky
Do hrnce vlijeme vodu a víno, přidáme koření a postupně začneme ohřívat. Po ohřátí dolijeme rum a nasypeme ovoce, poté dosladíme a můžeme podávat.
Silvestrovský ovocný punč
- 500 ml červeného vína
- 500 ml ovocného džusu – pomerančového, jablečného, brusinkového, jahodového
- 100 ml rumu
- 100 ml vody
- 1 citron
- 100 g třtinového cukru
- 1 jablko
- 1 pomeranč
- 2 ks skořice
- 10 ks hřebíčků
- 5 ks kardamomu
Ovoce nakrájíme na plátky a dáme je do mísy. Víno, vodu a džus smícháme a ohřejeme s kořením. Dosladíme cukrem a nalijeme na plátky ovoce, punč naléváme naběračkou do sklenic.
Cider punč
- 1 litr červeného vína
- 500 ml jablečného cideru
- 100 ml rumu
- 2 ks skořice
- 3 ks badyánu
- 10 ks hřebíčků
- 2 lžíce medu
- 2 jablka
Víno s ciderem smícháme v hrnci a přidáme koření. Směs přivedeme k varu a po zahřátí naléváme do sklenic. Dozdobíme plátky jablek nařezanými podélně, aby vynikla struktura vnitřní části jablka.
Anglický punč s čajem
- 1 litr červeného vína
- 500 ml tmavého rumu
- 500 ml černého čaje
- 300 g třtinového cukru
- 250 ml pomerančové šťávy
- 2 nakrájené pomeranče
- 3 ks skořice
- 10 ks hřebíčků
- 5 ks kardamomu
- kůra z 1 citronu
Tekutiny, koření a cukr smícháme v hrnci, pak přivedeme k varu, ihned vypneme, aby se nám neodpařil alkohol. Do skleněného džbánku naskládáme ovoce, následně zalijeme ohřátou směsí. Ihned podáváme.
Brusinková sangria
- 1 litr bílého vína
- 200 ml griotky
- 300 ml brusinkového džusu
- 100 g třtinového cukru
- 1 sáček sušených brusinek
- 2 jablka
Bílé víno griotku a džus smícháme ve džbánu, přidáme třtinový cukr, sušené brusinky. Jablka nakrájíme na kousky a dosypeme do džbánu, vše pořádně promícháme a necháme vychladit v lednici. Tento nápoj se podává vychlazený v horkých letních měsících.
Punč s vaječným likérem
- 500 ml vaječného likéru
- 1 litr bílého vína
- 2 ks skořice
- 5 ks anýzu
- špetku muškátového oříšku
Vaječný likér a cukr ohřejeme v hrnci, nezapomeneme míchat, aby se nepřipálil. Přidáme víno a koření, necháme lehce projít varem a nalijeme do sklenic.
Zajímavosti
V Česku se ujal pro punč spíše název svařené víno, lidově „svařák“, až v moderní době je populárnější název punč.
Příbuznými teplými nápoji punče, které nás zahřívají v zimních měsících, jsou bowle a grog.
Bowle jsou zpravidla višně či jiné ovoce naložené v rumu a víně. Ovoce nasákne tekutinu a je hodně alkoholické. Pije se hodně v době Silvestrovských oslav.
Ingredience grogu jsou stejné jako do punče, jen chybí víno.
Punč pronikl i do cukrářství, velmi oblíbený zákusek u nás je punčový řez. Dělá se tak, že upečeme plátky těsta, které obarvíme potravinářskou barvou, poté je promažeme marmeládou a naskládáme na sebe. Výsledná buchta se polije ovocným sirupem smíchaným s rumem a nechá se nasáknout. Na horní část zákusku přijde citronová poleva.
V oblasti Indického oceánu se pije punč převážně jako aperitiv před jídlem.
V Mexiku je k dostání ostřejší verze tohoto nápoje s tequillou, exotickým ovocem, ibiškem a syrovou cukrovou třtinou. Je velmi alkoholický a oblíbený zejména u mladé generace.
Vaječný punč Eggnog je punč s přidaným vaječným likérem, který bývá podáván v Kanadě nebo Spojených státech.
V severských zemích jako je Dánsko si můžeme objednat v restauraci dokonce kávový punč s vanilkou.
Na co si dát pozor
Pití punče bývá záludné v tom, že si díky cukru neuvědomíte, jak může být alkoholický, proto je snadné se z něj rychle opít. Také ovoce v něm plovoucí vypadá neškodně, ale velmi rychle nasákne alkohol a proto jej určitě nedáváme dětem v domnění, že je to jen neškodné ovoce.
Při vaření punče je důležité nevařit směs moc dlouho, aby se nevypařil alkohol, proto jej necháme jen krátce zavařit a ihned vypneme, koření se necedí, lije se i s punčem do skleničky, aby tekutina nasákla postupně vůni koření.
Punč a jeho ovocné varianty jsou velmi oblíbenými nápoji a dotváří zimní atmosféru. Obzvláště na horách není nic lepšího, než si po lyžování sednout do chaty a dát si horký punč. Také Vánoční svátky bychom si bez něj už nedokázali představit.