Když se řekne víno a filmy, většině z nás se patrně jako první vybaví český snímek Bobule, případně jeho neméně slavné pokračování. Nicméně filmů s touto tématikou či příběhů, které se odehrávají v kulisách vinic, bychom našli ve světové kinematografii nespočet. My se v tomto článku však zaměříme na takové, kde hrají hrozny buď úplně tu hlavní nebo alespoň výraznou roli.
Bobule (2008) a 2Bobule (2009), Česko
Nemůžeme začít jinak. Třebaže dvojice těchto filmů je pro většinu českých diváků notoricky známá, hodí se náš výčet začít menším připomenutím, protože oba patří k velice oblíbeným tuzemským filmům. Bobule vypráví příběh drobného podvodníčka Honzy, v podání Kryštofa Hádka, který se musí na chvíli uklidit z města, jelikož už mu v Praze dýchá na paty Policie. A tak se spolu se svým kumpánem Jirkou (Lukáš Langmajer) vydává za dědou vinařem na Moravu, kde se chce ukrýt. A jak už to tak bývá, nejen, že se tady zamiluje do Kláry (Tereza Ramba), ale i do prostředí, které ho do té doby právě moc nelákalo, už z toho důvodu, že mu připomíná zesnulé rodiče. Musí poté řešit nejenom hrozbu zániku vinařství, ale i stín minulosti v podobě Policie, která ho stále pronásleduje. V dalších rolích se zde objevili třeba Miroslav Táborský, Oldřich Lipský nebo Václav Postránecký.
Volné pokračování Bobulí, nesoucí název 2Bobule poté vzniklo hned o rok později, přičemž se zde setkáváme s totožnou hlavní trojicí, kterou již známe z dřívějška. Honza už žije dospělý život se svou partnerkou Klárou a musí se vyrovnávat se všemi nástrahami a problémy, které přináší provozování vlastního vinařství a výroba vína, s tím, že si vytyčil na první pohled velký cíl, když se snaží připravit jako v podstatě začátečník slámovku, což je jedna z nejtěžších vinařských disciplín. Důležitější je nicméně tentokrát příběh Jirky. Je to totiž nyní on, kdo před někým utíká, a sice před otcem své těhotné přítelkyně (Jiří Krampol) a zabijákem, kterého si najal (Jiří Korn). Podobně jako kdysi Honza, i on musí pochopit, že bezstarostné mládí je definitivně pryč a je potřeba začít žit jinak.
Mimochodem, v současné době se chystá do kin už třetí, a to dost možná poslední díl, který by se měl začít promítat letos v létě. Objeví se zde také již zesnulý Václav Postránecký, pro kterého to byl poslední filmový projekt.
Vinaři (2014), Česko
V souvislosti s Bobulemi dále nelze nezmínit seriál Vinaři, který svého času vysílala TV Prima. Tento seriál se rovněž odehrává v prostředí Moravy, s tím, že asi každý z nás někdy slyšel alespoň titulní píseň od skupiny Chinaski: Máme rádi víno, milujeme krásné ženy… No, však to znáte. Vinařů se natočily dvě série, což znamená dohromady hned dvaatřicet dílů. Sledujeme zde příběh Kateřiny (Tereza Kostková), která společně se svými dětmi navštíví rodnou vinařskou vesnici, aby tu oslavila narozeniny svého otce. Shodou okolností zde pak stráví celé letní prázdniny, během kterých se znovu seznámí s celým tím kouzelným místem, až nakonec pochopí, že jí městský život vůbec neschází. Tento seriál dále nabízí celou plejádu skvělých českých herců. Namátkou zmiňme Václava Postráneckého, Hynka Čermáka, Pavla Lišku či Miroslava Táborského. Ta podobnost s Bobulemi je zde i díky několika tvářím, které se objevily v obou projektech, více než patrná.
Dobrý ročník (2006), Velká Británie
Další snímek, na který se podíváme, je rovněž v Čechách velice oblíbený, a sice Dobrý ročník z roku 2006. Hlavní roli zde ztvárnil „gladiátor“ Russel Crowe, kterému sekunduje krásná Marion Cotillard, a to vše pod taktovou legendárního režiséra Ridleyho Scotta. Dobrý ročník vypráví příběh lehce arogantního londýnského finančníka, který zdědí po strýci panství a s ním vinice ve Francii. Francie a víno Angličanovi se slabostí pro koňak nic moc neříká, přestože zde prožíval během dětství letní prázdniny. Třebaže jeho prvotním zájmem je usedlost okamžitě prodat a vrátit se do Anglie, musí zde kvůli komplikacím s prodejem nějakou dobu zůstat, což vede k tomu, že se hned dvakrát zamiluje. Nejprve do překrásné ženy a posléze do malebného prostředí krásné hrozny nasáklé oblasti Francie, které ho rovněž donutí bilancovat nad tím, zda život, který dosud žil, je skutečně tím nejlepším. Poté se musí rozhodnout.
Víno nás spojuje (2017), Francie
Příběh věčného cestovatele Jeana, který se po letech strávených všude možně po světě vrací domů za svým otcem vinařem, který je vážně nemocný. Třebaže Jean nemá s rodinou ty nejlepší vztahy, musí se s nimi domluvit, co se stane s rodinným vinařstvím po otcově smrti. Snímek v podstatě mapuje celý jeden vinařský rok, během kterého sourozenci postupně obnovují svůj vzájemný nepříliš dobrý vztah, ale renovují i vinohrad. Postupem času je však láska k vínu a práci na vinohradu zase stmelí. Tato sympatická hořkosladká komedie ukazuje všední život vinařského řemesla se vším, co k němu patří, a to ve všech ročních dobách. Zároveň dokazuje, že víno má skutečně kouzelnou moc, a to spojovat lidi. Třeba i ty, kteří si mysleli, že už si k sobě cestu nikdy najít nedokážou.
Tajemství Santa Vittorie (1969), Velká Británie
Film staršího data, který přesto může nabídnout mnohé. Příběh se odehrává v prostředí italské vesnice v horách Santa Vittorie, a to v roce 1944. Doba, kdy naplno zuřila druhá světová válka se pak odráží v celé atmosféře díla. V tomto filmu jde o to, že ve sklepeních pod touto vesničkou se nachází více než milion lahví vína, kterého se chce zmocnit německá armáda. Zdejší vinaři to pak samozřejmě nechtějí za žádnou cenu dopustit, protože víno je zde pro ně cennější než krev a jsou připraveni udělat naprosto cokoliv, aby krádeži zabránili. Hlavní myšlenka snímku by se pak dala asi shrnout jednou jedinou větou: Můžete nám vzít svobodu, ale nesahejte nám na naše víno! To mluví samo za sebe. Tajemství Santa Vittorie bylo natočeno na základě knižní předlohy Roberta Crichtona, a to vskutku tak dobře, že bylo dokonce nominováno hned ve dvou případech na Oscara. V hlavních rolích poté excelovaly ikony tehdejší doby, a sice Anthony Quinn a Anna Magnani.
Bokovka (2004), USA
Film, který nám představuje společnou dovolenou po Kalifornii dvou dávných spolužáků Milese a Jacka, kteří jsou však velice rozdílní, což se projevuje jejich odlišným pohledem na svět. Milese je neúspěšným hollywoodským hercem, zatímco Jack středoškolským profesorem s ambicí stát se spisovatelem, což se mu rovněž nedaří. Cestou zažívají mnohá dobrodružství spojená s návštěvami místních vinic, ale třeba i hraní golfu. Co je ale důležitější, sbližují se s ženami, třebaže jeden z nich má před svatbou. Bokovka je filmem, jehož hlavním tématem je krize středního věku a jak se s ní vyrovnat či jak zase chytit život, který stále rychleji utíká pod rukama. Pro milovníky a znalce vína je však důležitější možná jejich věčný spor o to, zda je lepší Pinote nebo Cabernet.
Víno roku (2008), USA
Víno roku je snímek, který se výrazně inspiroval skutečnými událostmi, a sice těmi, kdy vína vyrobená v Kalifornii začala ve světě dominovat a ukončila tak dominanci Francie, která do té doby neměla konkurenci. Vrátíme se tak do roku 1976, kdy hlavní postava, Steven, má za úkol sesbírat několik vzorků zámořských vín, a tak dokázat, že zkrátka nemohou být lepší než ta francouzská. Přestože nikdo nepředpokládal, že by mohla být taková vína kvalitní, překvapivě zjišťuje, že i přes naprosto odlišné postupy, mohou být zcela konkurenceschopná. Příběh poté končí velkou soutěží, kde se francouzská a americká vína postaví proti sobě. Které z nich je nakonec tím lepším?
Jak bylo řečeno již na začátků, filmů, které se více či méně odehrávají okolo vinic a hlavně vína, existuje celá řada. Vybrali jsme pro vás pouze některé z nich, které považujeme v rámci tematiky za nejzdařilejší. Pokud by vám to ale nestačilo, dále můžeme doporučit třeba Francouzský polibek (1995), Podzimní příběh (1998), Děcka jsou v pohodě (2010) a ostatně i Noc na Karlštejně (1973). Máte vybráno? Až si některý z nich rozhodnete pustit, nezapomeňte si k tomu nalít dvě deci něčeho dobrého.