Bez černý patří mezi nejznámější léčivé rostliny. V mnoha částech Evropy byl považovaný za výjimečnou rostlinu. Uctívali ho Keltové i staří Germáni.
Bezinkový keř políbený nastávající maminkou prý přinese dítěti šťastnou budoucnost. Křížek z bezového proutku se pokládal do rakve zemřelých. Pokud někdo černý bez porazí a nezasadí nový, čeká ho prý velká smůla. Žvýkání bezové větvičky zmírňovalo prý bolest zubů, sušené bezové květy zaháněly úspěšně horečku, léčily revmatismus a bradavice. Květ položený vedle polštář pomáhal s klidným spánkem.
Čas sběru květů a bobulí
Evropský bez černý je vícekmenný keř až strom s tmavě zelenými listy, které odpuzují mouchy i komáry. Velká květenství malých, krémově bílých kvítků krásně omamně voní. Trhají se brzy zrána, když není rosa. Rozloží se na čistý papír a nechají se sušit několik dní na teplém, suchém a tmavém místě. Pozor-listy, kůra, zelené bobule a kořeny jsou jedovaté. Bobule se mohou trhat, až když jsou černé.
Víte, že?
Černému bezu se říká také hulák, bezinky, psí bez, smradlavý bez, kozičky bzí, černá bzinka, habzina, jidášovy uši, kašička, kozíček, psounský bez, pukač, smradlavka, zebrový květ, hural, smradinky, smrdibez, chebzí, bzejna či hural.
Uvnitř keře prý sídlí duchové a legendy vyprávějí, že koště, na kterém lítaly čarodějnice, bylo vyrobeno právě ze dřeva z bezu.
Popis bezového vína
Beziňák je originální alkoholický nápoj dle vlastní receptury. Vyrábí se z květů černého bezu. Při prvním ochutnání se podobá klasickému vínu z hroznů, poté se ale rozvine jemná chuť květů černého bezu. A nakonec si ani nestihnete všimnout, že jste právě vypili celou láhev!
Jak pít beziňák?
Beziňák si nejvíc vychutnáte, když bude pořádně vychlazený. V lednici mu proto dejte alespoň pár hodin. Popíjejte ho podle chuti-před jídlem, k jídlu na rozvinutí chutí pokrmů i po vydatném jídle.
Květinová chuť obzvlášť vynikne, když z bezového vína uděláte svařené víno. Stačí ho jen ohřát, nesmí pěnit nebo bublat. Hrneček příjemně zahřeje v dlaních a teplo pošle až do prstů na nohou. V létě naopak doporučujeme podávat bezové víno velmi studené, s kostkami ledu nebo dokonce ve vychlazených sklenicích. Je to úžasná ingredience do alkoholických domácích limonád – například se sodou nebo i citronem. Super osvěžení na večírek, grilování nebo oslavu…
Jak skladovat beziňák?
Bezové víno doporučujeme skladovat v chladu a temnu-přímé slunce mu velmi nesvědčí. Otevřený vydrží v lednici i týden, ale po otevření ho doporučujeme vypít ještě tentýž večer, abyste se neošidili o všechny ty skvělé chutě a vůně. Na archivaci se úplně moc nehodí. Schovaný květinový poklad vám vydrží rok, maximálně dva.
A jak si ho vyrobit?
Taky vás unavil bezinkový sirup? Vyzkoušejte variantu pro dospělé…jedinečné bezové víno!
Ingredience
- 10 květů černého bezu
- 1 balíček živné soli
- 1 balíček kvasinek
- 2 citróny
- 1 kg cukru
- 4 l vody
Postup
Začínáme úplně stejně jako v klasickém receptu na bezinkovou šťávu-odstřihneme květu stonky a pořádně propereme ve vodě, abychom vymyli všechny nečistoty i případné hmyzí společníky a necháme okapat. Omyjeme i citrony a nakrájíme na tenké plátky.
Připravíme si roztok 4l vody a 1 kg cukru, přivedeme k varu a přidáme květy bezu, které v roztoku spaříme.
Přisypeme živnou sůl spolu s citrony a dále již nevaříme. Necháme vychladnout.
Studený bezový sirup přelijeme do kvasné nádoby, přidáme kvasinky a uzavřeme kvasnou zátkou. Asi po týdnu všechno přecedíme, nezapomeneme do bezového vína vymačkat i květy a citrony a necháme dál kvasit.
Uzrálé bezové víno stáčíme klasicky do lahví. Nejlepší je ho nechat ještě pár měsíců uležet, aby získalo typickou vinnou chuť. Oproti bezinkovému sirupu se již nemusí dál sterilovat. Popíjet můžeme i mladé bezové víno.
Na zdraví!
Účinky bezu
Plody bezu černého obsahují vitamíny A, B a C, kyselinu jablečnou, rutin, selen, zinek, draslík, železo a další prospěšné látky. Své využití plody najdou také v textilním a potravinářském průmyslu či jako barvivo. Vysoce ceněné jsou také v lidovém léčitelství.
Pravidelná konzumace bezinek má posílit obranyschopnost a rozproudí ve vás spoustu energie. Bezové plody fungují jako prevence proti skleróze, detoxikují organismus a pročišťují naši krev. Popíjení čaje uleví od bolesti hlavy a páteře, vyvolává pocení, poradí si také se zánětem nervů a mnohým uleví od migrény. Rutin, který je v plodech mimo jiné obsažený, zvyšuje pružnost cév a příznivě působí na křečové žíly. Sušené plody zastavují průjem.
Bezinka dokáže hodně udělat také pro naše zdraví. Výborně funguje jako bezinková tinktura, která se vyrábí louhováním bezinek v alkoholu. Krátkodobě užívaná pomáhá také při akutní rýmě, horečnatých onemocněních, zánětech a zahlenění horních dýchacích cest.
Pravidelné dlouhodobé užívání se doporučuje při bronchitidě a astmatu a při revmatickém onemocnění kloubů a svalů.
K výrobě tinktury se používají plody čerstvé, sušené i zmrazené. Je ale velmi důležité, aby byly očištěné od stopek a ty sušené by se měly alespoň na půl dne nejlépe na celý den namočit. Omyté bezinky rozmačkejte nebo rozmixujte, naplňte jimi uzavíratelnou sklenici, která opravdu těsní, asi centimetr pod okraj a zalijte libovolným alkoholem. Ideální je vodka/slivovice bez příchutí a bez cukrů.
Bezové květy tiší také příznaky nachlazení, pomáhají při horečce a zánětu nosních dutin, lze je rovněž využít k zastavení tvorby hlenů při senné rýmě, zánětu dutin a infekcích středního ucha. Prodávaný sirup z bezových bobulí tiší příznaky a krátí dobu trvání obyčejné chřipky. Laboratorní studie také dokládají, že složky obsažené v bobulích pravděpodobně aktivují imunitní buňky a zároveň působí přímo na viry tím, že snižují jejich nakažlivost.
A kde takové víno koupit?
Samozřejmě, máte zde i recept na to, jak si takové víno vyrobit doma. Občas se ale každému nechce složitě vyrábět a raději si již připravené, nalahvované a profesionální víno koupí.
Samozřejmě, ideální případ je zajít si do místní vinotéky, kde vám s vaším výběrem pomohou a poradí vám, jaké si vybrat. Zvláště, je-li to místní vinotéka-budou na vás mít čas a budou se vám moci věnovat.
Další možnosti jsou v supermarketu, kde vám sice nikdo neporadí, ale budete zde mít nejspíše příznivější cenu, zvláště pokud ho zrovna najdete ve slevě.
Další možnost je na internetu přes nějaký eshop s víny. Zde už se ale musíte spokojit pouze s recenzemi zákazníků a popisem od výrobce. Obvykle je zde také větší problém s přepravou, protože lahve jsou samozřejmě skleněné.
Poslední možnost, jak víno sehnat, je zajít si do místní vinárny a tam ho přímo ochutnat, nechat si doporučit to nejlepší a třeba si i odnést láhev tohoto výborného moku domů a vychutnat si ho v pohodlí domova. Tato možnost bude opět asi o něco dražší, ale myslím si, že to rozhodně stojí za to.
Mnozí milovníci domácích věcí vám budou ale zarytě tvrdit, že to nejlepší, které můžete ochutnat, je právě to jejich, co si doma vyrobili. Přeci jenom, různý člověk, různé chutě.