Aurelius, odrůda s původem ve Velkých Pavlovicích

Aurelius, odrůda s původem ve Velkých Pavlovicích

Bílé víno je odpradávna velmi oblíbeným nápojem s dlouhou tradicí. Nejčastěji se podává k lehkým jídlům jako je drůbež, ryby nebo saláty či sladké dezerty. Hodí se také k míchání do vinných střiků a letních koktejlů. Nejvíce pěstovanými odrůdami bílého vína v Českých a Moravských zemích jsou Rulandské šedé, Ryzlink Rýnský nebo Chardonnay. My vám představíme víno, které se nevyrábí ve velkém množství, je velmi kvalitní, má svá výrazná specifika a charakteristickou nezaměnitelnou vůni a chuť. Víno Aurelius.

Hrozny vinné odrůdy Aurelius jsou vhodné k moštování a následného vykvašení do velmi kvalitního vína. Jedná se o odrůdu vína bílého, ze kterého se vyrábí produkt, který získal mnoho ocenění, jak v Česku, tak i v zahraničí.

Historie vína Aurelius

Réva vznikla šlechtěním vína křížením z bílého Neuburského s Ryzlinkem Rýnským.

Neuburské vzniklo v 19. století v Rakousku, kdy bylo náhodně zkříženo Veltlínské červené a Sylvánské zelené. Kmen této révy našli místní zemědělci plovoucí v řece a na zkoušku jej zasadili. Výsledkem byli mile překvapeni a v roce 1941 se dočkalo oficiálního zapsání do Státní odrůdové knihy.

Ryzlink Rýnský, se objevil v 15. století v Německu zkřížením přírodního původu z vín Vitis sylvestris, Heunisch a Tramín červený. Z Německa se dostal na moravské vinice až v 17. století. Ryzlink Rýnský je velmi oblíbené víno s vysokou produkcí.

Víno Aurelius bylo z těchto dvou odrůd zkříženo v roce 1953 šlechtiteli Ing. Josefem Veverkou a Ing. Františkem Zatloukalem, kteří působili ve Šlechtitelské stanici vinařské ve Velkých Pavlovicích. Víno bylo však zapsáno do Státní odrůdové knihy České republiky až v roce 1983.

Název odrůdy vznikl jako pocta, pro římského císaře Marca Aurelia Proba, který vládl Římské říši sahající až na Moravu v letech 276 – 282. Tento císař byl velmi schopný a osvícený panovník, zasloužil se o rozkvět a rozvoj říše. V té době platil římský zákaz vysazování vinné révy do provincií, které se rozkládaly za územím ohraničeným Alpskými vrcholky. Marcus Aurelius Probus tento zákaz zrušil a nařídil římským vojákům vysázet révu také v zaalpských provinciích, včetně Moravy. Tak Římané položili základ tradici pěstování moravských vín. Prvotní keříky vinné révy byly vysázeny v oblasti Pálavských vrchů. Díky této významné události můžeme dnes degustovat skvělá moravská vína, nejen odrůdu Aurelius, ale také mnohé další.

Charakteristika

Réva odrůdy Aurelius je středního vzrůstu se střední velikostí hroznů žlutozeleného odstínu barvy. Tvar bobule je pravidelně kulatý. Réva bývá často napadena plísní šedou, když je pěstována na příliš vlhkém místě. Proto pro ni bývají lepší suché a slunné plochy, kde také dosahuje vysoké cukernatosti. Víno z révy bývá často označováno přívlastkem pozdní sběr či výběr z hroznů. Sklízí se v polovině září a má vysokou plodnost.

Charakter vína je podobný Ryzlinku Rýnskému, barva je zelenožlutá, vůně s tóny ovoce a kdoulově – lipová. Při degustaci ucítíte jablko, koření a citronovou kůru, které vytváří harmonickou chuť a silné kořenité aroma. Na rozdíl od svěžího Ryzlinku Rýnského je zemitější a plnější chuti s výraznými kyselinkami. Odrůda je vhodná ke skladování v časovém rozmezí 3 – 5 let, kdy se rozvíjí její kořeněná chuť.

V ovocných tónech vína z různých vinic můžete rozeznat také hrušku, meruňku, broskev, grep, jarní med, mandarinky, cibébové hrozny, pomerančovou kůru, perníkové koření, skořici, muškátový oříšek, hřebíček, tropické ovoce a kandované ovoce.

Podává se ve sklenicích na víno se stopkou vychlazené na teplotu 10 – 12 °C. Nejlépe se hodí k lehkým pokrmům, jako jsou studené předkrmy, drůbež, na různé způsoby upravené ryby jako je pstruh pečený se zeleninou, treska nebo losos na víně. Sladší ročníky vína můžete podávat i ke sladkým ovocným dezertům.

Víno se pije zpravidla samotné, tak aby vynikla jeho chuť, do letních koktejlů či vinných střiků jej nemícháme.

Produkce

Víno Aurelius je moravského původu, proto většina produkce spadá do oblasti českých i moravských vinic. Největší množství vypěstovaného vína spadá do Mikulovské vinařské oblasti. Jelikož je dobře odolná proti mrazu, očekává se, že bude její rozšiřování postupně stoupat. V nabídce své vinotéky mají Aurelius, jak velká vinařství, tak také menší lokální pěstitelé. Obnos vypěstovaného vína Aurelius je v Česku 1,4% z celkové produkce bílých vín. Toto víno je spíše určeno k degustaci jako velmi kvalitní produkt, než pro běžnou masovou produkci ve velkém.

Pěstuje se také na Slovensku od roku 2007 v Malokarpatskej vinohradnickej oblasti a Južnoslovenskej vinohradnickej oblasti. Místní víno má bohatou krémovou chuť s květnatým buketem a muškátovými tóny. Vůně je plná angreštu, broskví, meruněk i lučních bylinek. Také se hodí k lehčím jídlům jako je grilovaná zelenina nebo ryby.

Název Aurelius spojený s vínem najdete i v Moldavsku, kde se nachází vinařství Aurelius Winery, které produkuje a vyváží také kvalitní vína.

Víno Aurelius se jak u nás tak na Slovensku skladuje a zraje v dubových sudech v chladných sklepích moravských vinic. Tam získává svoji charakteristickou vůni a chuť.

Zajímavosti

Víno Aurelius získalo za dobu své existence mnoho vinařských ocenění.

  • Stříbrné medaile Mundus Vino 2010, AWC Wienna 2012, Valtické vinné trhy, Národní soutěž vín, Co chutná mladým, Málo pěstované odrůdy
  • Zlaté medaile Terravine Izrael 2010, Mundus Vino 2010, Chisinau Moldávie 2010, Muvina Prešov, Danube Wine Challenge, Oenoforum, TOP 77 vín v ČR

Aurelius je vhodné k lehkým pokrmům jako jsou ryby nebo drůbež, proto máme pro vás recept na romantickou večeři, kde si můžete připravit pro svého partnera nebo partnerku pstruha na víně s grilovanou zeleninou. Víno je vhodné podávat nejen k soukromým událostem, ostudu si neuděláte, ani když pozvete na oběd či večeři někoho významného a znalého vín.

Pstruh na víně s grilovanou zeleninou

Ingredience:

  • 2 pstruzi
  • olivový olej
  • tymián
  • bílý pepř
  • citron
  • balsamikový ocet
  • cuketa
  • chřest
  • čerstvé bylinky – meduňka, bazalka, estragon

Postup:

  • Pstruhy nejlépe čerstvé, ale mohou být i rozmražené, očistěte, omyjte vodou a nechte je chvíli odpočívat, aby mohli oschnout.
  • Sušené bylinky a koření smíchejte spolu s citronem a balsamikovým octem, tak abyste vytvořili hustou pastu.
  • Vzniklou marinádou potřete ryby z venku i zevnitř. Aby marináda lépe pronikla do masa, můžete rybí kůži lehce naříznout na několika místech. Čerstvé bylinky vložte do ryb, dodají tak pokrmu svěží chuť a vůni.
  • Chřest a cuketu očistěte. Z chřestu odkrojte tvrdou spodní část stonku, cuketu můžete nakrájet na kolečka nebo podélně na proužky. Pokapejte olejem a pepřem, můžete i zbytkem marinády.
  • Na rozžhavený gril poklaďte nejprve zeleninu a zprudka ji opečte, poté položte na rošt ryby. Pravidlem je, že při každém grilování je třeba opéct nejdříve zeleninu a poté maso, tak aby si zachovala svou svěží chuť a nenatáhla pachy z masa.
  • Podávejte na talířích dozdobené petrželkou a plátky citronu s vínem Aurelius ve sklenicích na víno, vychlazeným na 10 – 12 °C.
  • Večeři můžete zakončit lehkým ovocným dezertem jako je hruškový nebo meruňkový dort se skořicí, který bude skvěle ladit k ovocně kořeněným tónům, kterými se Aurelius pyšní.

Víno Aurelius se postupně dostává do popředí a jeho budoucnost v českém vinařství je velmi slibná. Určitě stojí za to, abyste jej vyzkoušeli a zařadili je na seznam svých oblíbených vín.

Další články