Archivní víno – zajímavosti, vhodnost vína pro archivaci, optimální skladování a mnoho dalšího

Archivní víno – zajímavosti, vhodnost vína pro archivaci, optimální skladování a mnoho dalšího

Archivní víno k nejlepším produktům, které může vinař nabídnout. K archivaci je ale nutné zvolit takové odrůdy, které jsou vhodné a díky archivaci vyniknou jejich vlastnosti. Dle zákona se archivním vínem může stát takové, které je uváděno do oběhu nejméně tři roky po roku sklizně hroznů. Archivní víno má mít dostatečné procento alkoholu a odpovídající obsah kyseliny siřičité.

Podmínky pro archivaci jsou následující:

  • Tma
  • Stálá teplota
  • Ticho
  • Optimální relativní vlhkost

Vína, která jsou určená k archivaci, jsou již s tímto cílem vyráběna. Ne všechna jsou k archivaci vhodná, většina lahvových vín, které najdete v obchodech, by se měla zkonzumovat do dvou let po lahvování.

Pátrání v minulosti

Vyvstává otázka, jak dlouho ho lze archivovat? Na to neexistuje správná odpověď. Nejstarší víno, které se ochutnalo, bylo francouzského původu z Arbois. Bylo uložené v podzemním sklepě a láhev z roku 1774 byla ochutnána v roce 1994.

Záznamy se dochovaly již z období starověkého Říma. Archivní vína byla již v této době ceněna více než mladá. Snem každého milovníka vína je mít svůj sklípek se svou vlastní zásobou. Abyste se mohli pochlubit archivními skvosty, je nutné dodržet několik podmínek, protože ne každé víno je k archivaci vhodné.

Čím více budou obsahovat kyselin, alkoholu nebo cukru, tím je větší šance, že budou zrát velmi dobře. Pokud je víno jednoduché, je dobré ho vypít dříve. Neexistuje žádná přesná metoda, která by ukázala, jaké má dané víno potenciál stát se archivním.

Jaká vína jsou vhodná pro archivaci?

Svěží bílá vína z Moravy je dobré vypít do tří let od lahvování. Těžká z prostředí Bordeaux je naopak vhodné archivovat, protože mohou zrát dlouhou dobu. Budou sice na začátku zrání trpká a hořká díky vysokému podíl extraktu a tříslovin, ale byla by velká škoda je vypít – během několika let zjemní a více si je vychutnáte.

Z bílých odrůd se hodí Rulandské bílé, šedé nebo Chardonnay. Z červených můžete k archivaci využít Merlot, Cabernet Sauvignon nebo Rulandské modré. Vína, která jsou vyrobena z odrůd, které mají nižší obsah kyselin a extraktu, nejsou k archivaci vhodná, a patří sem například Müller Thurgau nebo Modrý Portugal.

Při archivaci je nutné poznat rozdíl mezi tím, kdy víno zvyšuje svou kvalitu a kdy už dosáhne vrcholu a začíná se „lámat“ – už se nebude zlepšovat, ale začne se kazit. Tento správný okamžik je ale velmi těžké odhadnout a je potřeba archivované kousky jednou za čas ochutnat.

Červená vína mají vyšší obsah tříslovin a jsou proto vhodnější pro archivaci.

Sladší vína jsou pro archivaci vhodnější než suchá, protože mají vyšší obsah cukru, který je důležitý pro jejich zrání. U bílých je třeba sledovat množství právě cukru a také kyselin – je nutné, aby byly ve správném poměru. Důležitým faktorem je také obsah alkoholu. Ten brání rozvoji bakterií, které nejsou žádoucí. Archivované víno by mělo obsahovat alespoň 12 % alkoholu. Existují také výjimky, v tomto případě jsou to sladké odrůdy, u kterých vysoký obsah cukru nahrazuje funkci alkoholu.

Stabilita je základ

Při archivaci není nutné mít dokonalé podmínky, ale musí být stabilní bez velkých výkyvů. Nejvíce vínu můžete ublížit, když lahve budete vystavovat velkým změnám podmínek. Jestli chcete archivovat dlouhodobě, je nutné zajistit takové podmínky, které budou udržitelné několik let. Jaké podmínky to jsou?

Hned na začátku článku jsme uvedli podmínky, které jsou k archivaci důležité. Nyní si je probereme podrobněji. Teplota by se měla pohybovat nejlépe mezi 10-15 stupni. Je to teplota, která se hodí pro podávání většiny bílých a růžových vín. Ideální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 75 až 85 %. Suché prostředí způsobí oxidaci vína, při vyšší vlhkosti mohou vzniknout plísně.

Ve sklípku byste měli zachovat neutrální aroma, to znamená nepouštět do něj aromatické látky – přes korek by se mohly dostat do vína. Jako všem nápojům a jídlům i tady vadí denní světlo, protože sklípek udržujte co nejvíce ve tmě. Lahve položte horizontálně, aby byl vínem zalitý i korek. V opačném případě by mohl vyschnout a trouchnivět a víno zoxiduje. Když mluvíme o korku, je to asi nejlepší přítel celé archivace. Přes korek se totiž víno vyvíjí a dýchá.

Co je to investiční víno a kde ho můžete nakoupit?

Po celém světě se během jednoho roku vyprodukuje okolo 37 miliard lahví. Začínající investor nakupuje mezi 30 až 60 lahvemi. Je ale složité najít ty správné lahve, které se pro investici vyplatí. Pokud se ale zaměříte na správné regiony, může si vína vybrat i začátečník. Jaké by mělo mít investiční víno vlastnosti?

Předtím, než do něj investujete, měli byste vědět základní vlastnosti výběru. Než se tedy rozhodnete utratit své peníze za účelem zhodnocení, sledujte následujících pět vlastností:

  • Dlouhověkost
  • Omezenost produkce
  • Síla značky
  • Hodnocení kritiků
  • Výše poptávky (likvidita trhu)

Při nákupu investičního vína se musíte omezit pouze na taková, která jsou dělána na dlouhé držení. Taková vína se postupem času vyvíjejí a přibližují se investičnímu potenciálu. Jak ale poznat víno, které vydrží několik let? Jako první byste měli sledovat hrozny, ze kterých je vyrobeno. Z červených můžete vybírat Bordeaux blendy, ale pokud se vám nechce určovat dlouhověkost z hroznů, můžete vycházet z obecných vlastností vína – kyselejší vydrží déle, vyšší obsah zbytkové cukru také znamená vyšší potenciál pro archivaci. Déle vydrží ta s nižším obsahem alkoholu a důležité je také množství taninu.

Produkce vína by měla mít omezená nebo ještě lépe nízká. Vinařství sází na špičkovou kvalitu svých vín, a není neobvyklé, že na výrobu těch nejlepších použijí jen malou část produkce, která ale pochází z nejlepších vinic. Pro mnoho lidí jsou i takové skvosty, které se několik let archivují, jen spotřební zboží a díky rostoucí spotřebě se jejich cena může vyšplhat velmi vysoko.

Hodnocení specialistů

Koukat byste měli také na hodnocení kritiků. Existuje mnoho studií, které se zabývají vlivem hodnocení kritiků na cenu vína. Před samotným nákupem tak vždy prostudujte hodnocení kritiků. Cena se po hodnocení jedním z předních kritiků může zvýšit několikanásobně během několika dní. Vybírejte vína, která mají vysoká hodnocení. Hodnotu bude mít také značka. Prestižnější značka zaručí vyšší cenu a spotřebitelé se budou předhánět. Nakupujte jen značky vína, které jsou kvalitní nebo mohou být podhodnocené. Jestli nevíte, kde hledat nejsilnější značky, stačí se podívat na cenu lahve. Právě cena ovlivňuje i kvalitu. Pokud se začnete zajímat o investiční vína, určitě narazíte na pojmy jako Lafite, Cheval Black nebo Margaux.

U investičního vína musíte již dopředu vědět, jak ho budete prodávat. Likvidita je omezená, a aby se vám problémy s ní vyhnuly, nakupujte jen vína, která mají dostatečně silný trh. Vhodnou kombinací je silná značka, která bude mít také vysoké hodnocení kritiků. Existují vinné burzy, ve kterých najdete likviditu trhu a informace o prodeji jednotlivých vín.

Víno by mělo splňovat všech pět kritérií. Jestliže mu bude chybět jediná vlastnost, můžete se vám následný prodej zkomplikovat a přinést vám méně peněz, než jaké byste utržili, pokud by mělo všechny vlastnosti potřebné pro investici. Než do vína začnete investovat, měli byste si nastudovat důležité materiály, abyste jako začátečník neudělali chybu.

Další články

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content