Salón vín, vrcholná soutěž českých vinařů

Salón vín, vrcholná soutěž českých vinařů

Prestižní soutěž Salon vín je vrcholnou soutěží Národní soutěže vín. Této finální soutěže se mohou zúčastnit pouze vybraná vína z českých hroznů, která byla nominována v oblastních soutěžích. 100 nejlepších vín, které soutěž vyhrají se mohou na svých lahvích pyšnit zlatou medailí Salonu vín a dostanou se do vinařské expozice na zámku ve Valticích, na kterou každoročně zamíří až 25 tisíc milovníků vína.

O co se jedná a kdo se soutěže účastní?

Salon vín funguje od roku 2000. Pořádá ji Národní vinařské centrum, o.p.s. pod odbornou garancí Svazu vinařů ČR. Jak už bylo výše zmíněno, jedná se o vrcholnou soutěž systému Národní soutěže vín. Vybírá se zde 100 nejlepších vín České republiky. Vinaři, kteří mají zájem svá vína prezentovat, je nejprve musí přihlásit do nominační soutěže Velkopavlovické, Znojemské, Slovácké, Mikulovské a oblasti Čechy, které garantuje Svaz vinařů ČR. Teprve na základě této nominace pak mohou vinaři přihlásit svůj produkt do vrcholné soutěže Salon vín.
Těchto soutěží se mohou zúčastnit pouze vína, která byla vyrobena z ryze českých hroznů. Přihlášené víno musí vinař vyrobit v minimálním množství, které určují pravidla soutěže. Kromě toho jej vinař musí nechat zaláhvovat a poskytnout ochutnávku přímo ve svém vinařství pověřenému pracovníkovi Národní soutěže. Ten si u vinaře náhodně vybere až šest lahví, ze kterých víno ochutnává.

Jak soutěž probíhá?

Vinaři, kteří jsou zařazeni do nominační soutěže mohou své víno přihlásit také do Salonu vín. Pokud tak učiní, čeká je dvoukolové hodnocení. V prvním kole vybírá odborná porota nejlepších 200 vín, které se dostávají do kola druhého. V druhém kole se výběr zúží na 100 finálních vín, které obdrží zlatou medaili Salonu vín. Vína, která zlatou medaili nevyhrála ale neodchází s prázdnou. Od svazu obdrží stříbrnou medaili Salonu vín, nicméně musí splnit jednu podmínku. Tou je získání 83 bodů ze 100 při hodnocení v prvním kole.
Kromě těchto medailí získají některá vína i titul navíc. Uděluje se titul Šampion, což je nejvyšší možný titul a obdrží jej to nejlepší víno ze všech. Dalšími tituly jsou Nejlepší kolekce a Vítěz kategorie. Vítězní vinaři si pak mohou své lahve označit medailí a titulem. Tato známka je chráněna Úřadem průmyslového vlastnictví ČR.

Kdo vína hodnotí?

Hodnotit vína v takto prestižní soutěži samozřejmě nemůže každý. Hodnocení musí probíhat na vysoké úrovni. Vybírají se tedy ti nejlepší degustátoři na základě předem stanovených parametrů. Těmi je například délka zkušeností, množství znalostí o vínech a schopností dokonale od sebe vína rozeznat, a to jak chutí, tak čichem nebo již podle vzhledu. Degustátor musí projít specializovaným degustačním školením, které je zakončeno zkouškou dle mezinárodních norem. Tuto zkoušku musí samozřejmě úspěšně splnit. Mezi nominovanými k degustaci vín jsou zejména someliéři, obchodníci s víny, vinařští technologové nebo někteří pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Časový průběh soutěží

Národní soutěž vín probíhá v rozmezí od července do prosince. V červenci a srpnu se zahajují podoblastní kola soutěže, kde se nominují nejlepší vína z oblastí Velkých Pavlovic, Mikulova, Znojma, Slovácké oblasti a oblasti Čech. Vítězové těchto soutěží, kteří pokračují v Národní soutěži vín, se setkají v listopadu, kdy probíhá hodnocení prvního kola. Soutěž vrcholí v prosinci právě Salonem vín, kdy se vybírá a hodnotí vítězná stovka pro následující rok.

Šampioni minulých let

Titul Šampion získává to nejlepší víno ze všech, s nejvyšším počtem bodů. Lahve těchto vín nesou zlatou medaili Salonu vín s nápisem Šampion. Jejich seznam je veřejně dostupný, nicméně v posledních deseti letech se na této pozici umístila následující vína:

  • Šampion Salonu vín pro rok 2012 – Ryzlink vlašský, výběr z hroznů 2009, Vinné sklepy Valtice
  • Šampion Salonu vín pro rok 2013 – Chardonnay, 2011, pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec
  • Šampion Salonu vín pro rok 2014 – Ryzlink rýnský, 2011, pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec
  • Šampion Salonu vín pro rok 2015 – Rulandské bílé Ego75, výběr z hroznů 2013, Zámecké vinařství Bzenec
  • Šampion Salonu vín pro rok 2016 – Merlot, výběr z hroznů 2012, barrique vinařství Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice
  • Šampion Salonu vín pro rok 2017 – Ryzlink vlašský 2015, pozdní sběr, Zámecké vinařství Bzenec
  • Šampion Salonu vín pro rok 2018 – Ryzlink vlašský, 2016, pozdní sběr, NOVÉ VINAŘSTVÍ, a.s.
  • Šampion Salonu vín pro rok 2019 – Rulandské bílé, Collection 1508, pozdní sběr, 2017, Zámecké vinařství Bzenec
  • Šampion Salonu vín pro rok 2020 – Rulandské modré, 2017, řada EGO, výběr z hroznů, číslo šarže 7235 ze Zámeckého vinařství Bzenec
  • Šampion Salonu vín pro rok 2021 – Pinot blanc (Rulandské bílé), pozdní sběr, 2018 z vinařství THAYA z Hnanic

Prestiž soutěže

Kromě toho, že vybraní degustátoři, kteří vína hodnotí, jsou odborníci na té nejvyšší možné úrovni, patří taky mezi nejlepší cíle v České republice spojené s vinařstvím. Na soutěž přímo navazuje celoroční expozice Vinný salon. Ta byla v roce 2018 zvolena jako Champion v soutěži TOP vinařský cíl. Ročně se v této turisticky zajímavé expozici zúčastní degustace přes 23 000 návštěvníků.

Salon vín ve Valticích

Vítězných 100 vín je nakonec umístěno ve Valticích, v zámeckém sklípku. Ten je celoročně přístupný veřejnosti jako expozice. Sklepení, kde se tato výborná vína nachází, je nádherně zrekonstruované a přizpůsobené přesně k jejich správnému uchovávání. Nabídka vín se samozřejmě každoročně mění dle aktuálních vítězů. Každé víno zde má svůj vlastní prezentační box, ve kterém jsou uskladněny láhve určené k degustaci a prodeji. Na tomto boxu je také uveden kompletní popis vína, včetně analytických údajů, senzorické charakteristiky a také profilu mohutnosti a struktury vína a aromatického profilu. Sklípek je zavřen pouze v únoru, kdy se tato vítězná vína musí připravit do expozice.

Degustační programy

Milovníci vín si ve Valtickém zámku mohou tato vína vychutnat. Nabízí se hned několik možností. Buďto může návštěvník využít program takzvané volné degustace. V tom případě lze po dobu 90 minut ochutnat téměř všechna vína z Vinného salonu, kromě šumivých a vín ze speciálního výběru.
Druhou možností je degustace vedená zkušeným someliérem, který kromě ochutnávky přispěje také množstvím informací k daným vínům. Takovéto řízené degustace se může zúčastnit minimálně 8 a maximálně 45 osob. Je nutné si tento program zarezervovat dopředu.
Jako poslední možnost lze využít degustaci s By The Glass. S výběrem a ochutnávkou návštěvníkům pomáhá speciální výdejník vín.
Návštěvníci si vybrané lahve mohou také zakoupit. Počet prodejných lahví je ale omezen, aby bylo víno dostupné zejména k degustaci.

Co je dále k vidění?

Kromě Vinného salonu, kde jsou uložena ta nejlepší vína pro aktuální rok, je v podzemí Valtického zámku také naučná expozice. V té se návštěvníci dozví mnoho informací o odrůdách vinné révy a historii vinařství, zejména na Moravě a v Čechách. Součástí prostor je také Síň slávy vinařství ČR, kde jsou prezentována ta nejúspěšnější vína. Součástí expozice je i recepce s dárkovými předměty, ve které jsou ke koupi například degustační skleničky, dárkové obaly na lahve, odborná literatura s tématem vinařství nebo pochutiny, které se ke zdejším vínům skvěle hodí.

Další články