11 tipů na vinařské pěší trasy

11 tipů na vinařské pěší trasy

Vinařské stezky mají v České republice svou pevnou tradici. Absolvovat se dají na kole i pěšky. Které jsou určeny právě pro zájemce o pěší turistiku?

Morava

Morava je krajem vinařství zaslíbeným. Celkem měří Moravské vinařské stezky (jak se souhrnně tato síť i nazývá) asi 1200 kilometrů.
Vinařské stezky vznikly v tuzemsku především na jižní Moravě, která je proslulou vinařskou lokalitou. Páteřní trasou je Moravská vinná stezka s délkou zhruba 290 km, která je značena červenou barvou. Kromě ní zde vznikla i celá řada dalších vinařských stezek. V této lokalitě jsou pro pěší vhodné především kratší trasy, ostatní jsou doporučeny primárně cyklistům.

Vinařská naučná stezka Mikulov

Středně náročnou trasu je možné absolvovat pěšky nebo na kole, kdo by si chtěl cestování mimořádně zjednodušit, tak může usednout i do auta. Trasa měří zhruba 20 km. Zaměřena je především na historii této krajiny. Celkem nabízí 17 zastávek. Začíná se přímo v Mikulově, cílový bod je v Klentnici. Z hlediska vinařství stojí za zmínku například obec Perná, právě ta je totiž rodištěm odrůd Pálava a Aurelius, které si získaly mimořádný věhlas. Asi nejznámějším místem na této naučné stezce jsou však slavné Dolní Věstonice, kde se můžete seznámit i se zdejší archeologickou expozicí.

Krajem André

Opět se jedná o středně náročnou trasu, kterou kromě cykloturistů mohou absolvovat také ti, kteří upřednostní cestu po svých. Vede mezi městem Hustopeče a obcí Vrbice, projít lze stezku oběma směry. Stezka má svůj název podle odrůdy André, která tady vznikla. Stalo se tak konkrétně ve Velkých Pavlovicích, kde byly zkříženy odrůdy Svatovavřinecké a Frankovka. Na trase se nachází i několik zajímavých bodů, které nesouvisejí přímo s vínem, například rozhledna Slunečná, která se tyčí nad Velkými Pavlovicemi.

Modré hory

Modré hory, to je svazek obcí na Břeclavsku. Mikroregion je tvořen pěticí obcí. Protíná jej 31 kilometrů dlouhá trasa určená pro cyklisty i pro pěší. Střediskem je obec Velké Pavlovice. Trasa není svým profilem náročná, zvládnou ji i děti, dá se tedy pojmout i jako rodinný výlet, a to i s kočárkem. Koho neodradí její délka, užije si okouzlující výhledy do krajiny. Tu zdobí modré bobule hroznů, které daly tomuto kraji i název. Pokud si v těchto končinách dát víno, tak téměř povinností je ochutnat místní cuvée, tedy směs Modrého Portugalu a Frankovky.

Stará Hora

Vinařská naučná stezka Stará hora je součástí stejnojmenného cykloturistického okruhu (délka 37 km) a vede přímo viniční lokalitou na vrchu nedaleko obce Novosedly. Z vrcholu je mimochodem okouzlující výhled do okolí, stojí tak za to se sem vypravit nejen kvůli vínu. Celkem měří tento úsek 3,5 km. U terénní stezky je nutné počítat se střední až vyšší náročností. Trasu lemuje 11 zastávek, na nichž se zájemci mohou seznámit s odrůdami, které se v tomto kraji pěstují a také blíže poznat práci na vinohradech. Dozvíte se i něco o tom, jak by měla vypadat správná vinná degustace.

Po stopách Napoleona

Tuto část Moravy proslavila především růžová vína, historické prameny těmto zdejším vínům připisují mimořádnou kvalitu. Vinařská stezka v obci Dobšice v okrese Znojmo se však tentokrát nedotýká pouze lahodného nápoje, ale naučný koncept se věnuje také historii. Na trojici informačních tabulí si můžete nechat přiblížit primárně historii vojenskou. Celková délka této pro pěší určené trasy je pouze mírně přes 2 km.

Vinařská naučná stezka Pavlov

Tato trasa měř 3 km, pohodlně ji tak projdete i pěšky. Celkem 7 zastávek si klade za cíl návštěvníka především seznámit s historií obce i místního vinařství. Barokní osada se jinak nachází na trase okruhu Mikulovské vinařské stezky a zaujme mimo jiného také svébytnou architekturou. Jedná se o jednu z nejstarších vinařských obcí, které bychom na Moravě dnes našli. Odrůda, která se v těchto končinách proslavila jednoznačně nejvíce, je všeobecně dobře známý Modrý Portugal.

Vinařská naučná stezka Valtice

Valtice jsou nejen proslulé pro nádherný zámek. Obec je i známým vinařským střediskem území Moravy. Právě na nádvoří zámku začíná i zdejší naučná vinařská stezka. Celková délka 5 km umožňuje její absolvování nejen pěšky, ale také na kole. Na trase se před vámi objeví celkem 19 informačních tabulí. Na nich se dozvíte to nejdůležitější o zdejším pěstování vína, tedy to, jaké se tu víno pěstovalo v minulosti, jakým způsobem a jak celý tento proces vypadá v době moderní.

Čechy

Ačkoli je víno tradičně doménou moravskou, také Čechy mají svoje vyhlášené vinařské lokality. A ty lákají návštěvníky i na možnost turistiky v propojení s vínem.

Tou vůbec první na tomto území byla 6 km dlouhá Kutnohorská vinařská stezka, která je primárně koncipována jako cyklotrasa spojující historické jádro města a vinice pod vrchem Sukov nacházející se na severu.

Polabská stezka

Na Litoměřicku se vínem proslavily zejména obce Velké a Malé Žernoseky, kde má pěstování révy více než tisíciletou tradici. Vinaři dávají k dobru doporučení: Ochutnejte tady zejména Rulandské šedé. V rámci litoměřické a mělnické vinařské podoblasti Polabská stezka tak vznikl i projekt s názvem Polabskými stezkami za vínem a poznáním, který má na tuto tradici upozornit. Polabská stezka samotná je určena hlavně cyklistům, na své si ale přijdou i ti, kteří by se chtěli projít. Konkrétně pro pěší je navržena nově zrekonstruovaná stezka vedoucí mezi městem Hoštka a obcí Brzánky. Svou pouť pak budete zakončovat na vyhlídce z Labské terasy. Návštěvníky do těchto míst také pravidelně láká nejen turistika, ale také akce zvaná Roudnický košt.

Litoměřická vinařská stezka

Turistická a zároveň naučná stezka potvrzuje, že Litoměřicko skutečně patří k významným českým vinařským oblastem. Tato stezka má celkem 9 zastávek a její celková délka činí 20 km. Vede z Litoměřic do Lovosic. Tématicky se tato naučná stezka zaměřuje na historii vinařství, ale také na přírodní zajímavost, které se nacházejí v bezprostředním okolí. Zajímavé také je to, že po předchozí domluvě s partnerskou společností VinumCelebratum.cz, která zaštiťuje projekt a vlastní vinice, si na těchto ukázkových vinicích můžete sami vyzkoušet, jak náročné toto řemeslo je. Dalším způsobem, jak zvýšit atraktivitu tohoto turistického cíle je také propojení s lodní dopravou na Labi.

Vinařská stezka na Kuksu

Oblast Podkrkonoší nepatří k těm, které by byly zrovna proslulé jako kraj vína. Přesto se tu podařilo vinařskou stezku obnovit také. Areál vinice se nachází v těsné blízkosti barokního hospitálu téhož jména. Naučná stezka samotná začíná v části zvané Nad zámkem. Návštěvník se má možnost dozvědět více o historii zdejšího vinařství a také o tom, jak taková práce na vinohradu vůbec vypadá. Na Kuksu se dnes pěstují hlavně burgundské odrůdy. Délka trasy je pouze 100 m, je tedy velmi krátká a absolutně nenáročná, vhodná pro naprosto všechny cílové skupiny.

Vinařská naučná stezka Sádek

Tato stezka nedisponuje klasickými zastaveními. Primární myšlenkou je totiž prohlídka s průvodcem, neboť stezka patří pod správu Vinařského a kulturního centra Sádek (obec Čáslavice na Vysočině). Celková délka trasy činí 2 km, tuto naučnou stezku lze tak považovat za krátkou a naprosto bezproblémovou i pro malé návštěvníky. Prohlídky jsou pořádány v období od června do září. Na vlastní oči můžete vidět více než čtyři desítky různých druhů vinných rév. Některé jsou zcela unikátní a jinde se nevyskytují, jako například víno s poetickým názvem Modrý Janek či prastaré Veltlínské červenobílé.

Další články